| Marchio: | Mckee Charging Cube |
| Numero di modello: | FYDC-2 |
| MOQ: | 1 |
| prezzo: | Negotiate |
| Dettagli dell' imballaggio: | Imballaggio in cassa di legno |
| Condizioni di pagamento: | D/A, D/P, T/T, Western Union |
Portable Mobile EV DC Emergency Charger & Household Power Station
Product Description
This newly developed mobile charging device is equipped with integrated built-in batteries. It can be fitted on trailers or independent vehicles to offer emergency charging service for electric vehicles.
It is compatible with most mainstream EV models to realize convenient roadside charging. Different from fuel generators, this mobile charging system is eco-friendly and zero-pollution.
Its core advantage lies in self-charging capability. The internal battery can be charged via household & commercial AC power, as well as outdoor public EV charging stations.
![]()
Product Features
Adopts high-safety built-in battery core
Simple operation with user-friendly control panel
Supports multiple charging protocols: Tesla, CHAdeMO, CCS1, CCS2
Four charging modes for flexible use
Perfect for off-grid emergency EV power supply
![]()
Application Scenarios
Public & private parking lots
Residential community parking areas
Parking zones of hotels, supermarkets and malls
On-road emergency EV charging
Highway rest area power supply
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Place of Origin | Luoyang, China |
| Interface Standard | GB/T National Standard |
| Output Current | 0~100A (Adjustable) |
| Rated Output Power | 20kW / 30kW |
| Input Voltage | AC 380V ±20% |
| Application Purpose | Replacement & Maintenance |
| Condition | Brand New |
| Input Frequency | 50Hz ±5Hz |
| Output Voltage Range | DC 150–1000V |
| Protection Grade | IP54 |
| Operating Humidity | 5%–95% Non‑condensing |
| Working Altitude | ≤3000m |
| Applicable Environment | Indoor & Outdoor |
| Cable Length | 5m (Customizable) |
| Cooling Mode | Natural Air Cooling |
| Number of Charging Guns | Single Gun |
![]()
FAQ
Q: How long is your delivery time?
For charging posts, it is usually 3-10 days. If there is no stock, the production lead time is determined according to the order quantity. High-power DC charging posts usually need to be customized according to the customer's technical parameters.
Q: How long does it take to customize the prototype?
For charging piles, the prototype time is usually 7 days.
For DC charging post, the prototype time is usually 15 days.
For high power fast charging station, the technical parameters need to be determined before production, and the prototype time is usually 30 days.
Q: How to guarantee the service?
Our products are divided into two categories: household and commercial.
For home chargers, we provide standardized service: 1 year warranty + remote installation and usage guidance + video installation tutorial
For commercial chargers, we not only provide standardized services for charging piles, but also provide payment software docking services for operating companies.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
NOTE:
1- OEM supported.
2- Any requirement please contact us to talk about the details.
3- We will reply you for your inquiry in 24 hours.
4- If you have any questions about the charger, please contact us.
5- The above for reference only, final price decide by the charger KW, please contact us to get the correct quote.